zde se nacházíte:
Úvod > Tipy na výlety > VRBNO POD PRADĚDEM

Tipy na výlety

VRBNO POD PRADĚDEM

Město Vrbno pod Pradědem založili páni z Vrbna na soutoku Bílé, Střední a Černé Opavy v polovině 16. století jako hornické město. Ve směru na Karlovice a Pocheň se táhnou podél toku Opavy rýžoviště téměř po Krnov.V 18. století převážilo nad nevýnosnou těžbou zlata hutnění a zpracovávání železa, které se soustředilo do údolí Černé Opavy do oblasti Mnichova a Železné. Nad hájenkou Drakov zůstalo torzo dřevouhelné vysoké pece Laurent s haldami strusky, ze starých mlýnů, hamrů a hutí se dochovaly náhony a zdi. Údolím vede cyklostezka.V části Železná stávaly buchberstálské železárny, dnes překryté industriální zónou města. Ze starých provozů se téměř beze změny zachovala sklárna Richterů z 19. století, dnes pobočka Crystalex, kam si můžete domluvit exkurzi. Pokud nebudete mít tolik času, sklářské pece uvidíte i zvenčí. V podnikové prodejně si můžete nakoupit nápojové sklo včetně replik středověkých číší, nebo objednat zlatý či leptaný potiskl skleniček k jubileu někoho z vašich blízkých.Památkově hodnotný je kostel sv. Michala a hřbitov s hrobkami význačných rodů.

Ve městě je koupaliště s ohřívanou vodou, kempink, hotely a penziony, Rybářská bašta s pstruhovým rybníčkem a přípravou rybích specialit.

Údolí, v němž leží Vrbno pod Pradědem, ze všech stran střežily středověké hrady: Freudenstein (asi 3 km jižně od města po proudu Opavy), hrad na Zámecké hoře nad soutokem Bílé a Střední Opavy, pod nímž jsou rýžoviště, propojená naučným okruhem, dvojice hradů Pustý zámek a Rabenštejn v údolí Bílého Potoka, levostranného přítoku Střední Opavy, či Quinburk nad potůčkem Rudná, vlévajícím se do Černé Opavy. Kdoví, kolik bylo dřevěných opevnění a strážních věží, které zanikly, aniž by o nich někdo věděl.